Wydział Nauk Społecznych ChAT powstał w 2012 roku (wówczas jako Wydział Pedagogiczny), choć kształcenie w obszarze pedagogiki było obecne w Akademii już od 1989 roku . Obecnie w strukturze organizacyjnej Wydziału znajdują się następujące katedry: Katedra Dydaktyki i Pedagogiki Porównawczej, Katedra Pedagogiki Dorosłych i Socjologii Edukacji, Katedra Pedagogiki Religii i Teorii Wychowania, Katedra Pedagogiki Społecznej i Kultury, Katedra Pedeutologii i Psychologii Wychowania, Katedra Prawa Publicznego i Polityki Społecznej. Dodatkowo, w strukturze Wydziału, funkcjonuje Pracownia Języków Obcych i Sportu. Obszar zainteresowań naukowych pracowników Wydziału jest rozległy tematycznie i interdyscyplinarny. Współpracują oni z zespołami badawczymi, instytutami, uniwersytetami w kraju i za granicą: m.in. z instytucjami z Czech, Słowacji, Izraela i Niemiec.
W 2019 roku Wydział uzyskał ponownie pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej (bez jakichkolwiek zaleceń), posiada naukową kategorię B+ (ewaluacja 2022). W Wydziale Nauk Społecznych afiliowane jest czasopismo naukowe „Studia z Teorii Wychowania”, wydawane pod patronatem KNP PAN, znajdujące się na liście czasopism punktowanych MEN (100 punktów).
Wydział Nauk Społecznych ChAT rozwija współpracę naukową i dydaktyczną z ośrodkami zagranicznymi w ramach programów Erasmus+, DAAD, umów bilateralnych. Współpracuje m.in. z Warszawskim Centrum Innowacji Społeczno-Edukacyjnych i Szkoleń, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii, Fundacją Yellowhouse i Dwujęzyczne Dzieci, Fundacją Ale Nauczanie, Akces Edukacja a także wieloma przedszkolami, szkołami wszystkich szczebli, instytucjami o profilu resocjalizacyjnym i terapeutycznym, a także placówkami kultury z Warszawy i spoza stolicy. W ramach kierunku administracja rozwijamy współpracę z różnorodnymi instytucjami oferującymi praktyki w tym instytucjami samorządowymi oraz Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.
Programy studiów uwzględniają wymagania Polskiej Ramy Kwalifikacji, a specjalności nauczycielskie dodatkowo spełniają wymagane standardy kształcenia nauczycieli. Posiadamy pracownię metodyczną wczesnej edukacji (MAKERSPACE), pracownię wirtualnej rzeczywistości VR, sale wykładowe w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy i tablice multimedialne, nasza czytelnia posiada pomoce dydaktyczne dla osób niewidomych i słabo widzących. Stale poszerzany jest księgozbiór pedagogiczny i zbiór pomocy metodycznych. Biblioteka oferuje również najnowsze publikacje z zakresu nauk prawnych i administracji.
Wydział Nauk Społecznych charakteryzuje się otwartością i wsparciem inicjatyw studenckich, organizuje dodatkowe zajęcia metodyczne dla studentów m.in. w zakresie biblioterapii, edukacji inkluzyjnej, międzykulturowej, antydyskryminacyjnej. Wydział jest otwarty na współpracę z otoczeniem zewnętrznym – zaprasza gości prowadzących wykłady, warsztaty i szkolenia dla studentów, organizuje i pomaga w wyborze praktyk i staży studenckich w sprawdzonych instytucjach wychowawczych, oświatowych, pomocy społecznej.
Nasz Wydział to miejsce dla osób otwartych na świat i jego różnorodność, które dba o wysoki poziom dydaktyczny i naukowy prowadzonych zajęć, wspiera i rozwija zainteresowania studentów, utrzymuje stałe i dobre relacje z otoczeniem zewnętrznym.