Zaproszenie na ogólnopolską konferencję naukową: „Społeczne wymiary życia człowieka”

Konferencja wpisuje się w jubileuszową, X. rocznicę obecności problematyki pedagogicznej w Akademii, poszerzając i uzupełniając dotychczasową refleksję głównie teologiczną o wiedzę i praktykę nauk społecznych.

Termin konferencji: 20 października 2022 r.
Miejsce konferencji: Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, ul. Broniewskiego 48, aula, konferencja w trybie hybrydowym

Organizator konferencji: Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Wydział Nauk Społecznych, Katedra Andragogiki i Socjologii Edukacji, Pracownia Andragogiki

Tytuł konferencji otwiera szereg tropów ważnych dla refleksji społecznej w obliczu dokonujących się i zaskakujących zmian. W ciągu ostatnich lat historia przyspieszyła przypominając starą prawdę o niepewności naszego bytu, a tym samym o skali, w jakiej człowiek jest w stanie przewidywać i kontrolować warunki swojej egzystencji. Takie wydarzenia, jak masowe migracje, pandemia Covid 19, wojna tuż za naszą wschodnią granicą ogołociły nas ze złudzenia, że zbliżamy się do oswojenia świata, w którym osiągnęlibyśmy upragnione poczucie bezpieczeństwa i pewność rozwoju. Jesteśmy obecnie świadkami tworzenia się nowej definicji rzeczywistości, radykalnych zmian oraz transformacji układu sił w skali globalnej. Przyszłość rysuje się jako wielka niewiadoma, a powrót do oswojonego świata przeszłości nie wydaje się możliwy. Anomia istniejącego status quo i niepewność jutra czynią wychowanie i socjalizację młodego pokolenia trudniejszą niż była ona kiedykolwiek, co skłania do powrotu do imponderabiliów i ponownego przemyślenia – zdawało się wyjaśnionych już kwestii. Otwartość podjętej problematyki wyznacza jednak pewne ramy i kieruje uwagę na wiodącą kwestię, jaką jest osoba ludzka z jej perspektywą oglądu złożoności i płynności współczesnego świata.

Komitet Naukowy:
prof. dr hab. Elżbieta Czykwin (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie) – przewodnicząca Komitetu Naukowego
prof. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie)
ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie)
prof. dr hab. Tadeusz J. Zieliński (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie)
dr hab. Krzysztof Arcimowicz, prof. UwB (Uniwersytet w Białymstoku)
dr hab. Adam Bobryk, prof. UPH (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
dr hab. Dorota Misiejuk, prof. UwB (Uniwersytet w Białymstoku)
dr hab. Teresa Zaniewska, prof. SGGW (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Doc. PhDr. Markéta Švamberk Šauerová (Uniwersytet Karola w Pradze)
dr hab. Bartłomiej Walczak (Uniwersytet Warszawski)

Referaty z wystąpień, które przejdą pomyślnie proces recenzji, zostaną opublikowane w Wydawnictwie Naukowym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Komitet Organizacyjny:
dr Anna Walczak – przewodnicząca
dr Rafał Bodarski
dr Izabela Kochan
dr Hanna Tranda

Sekretarz konferencji: dr Rafał Bodarski, kontakt i zapisy: r.bodarski@chat.edu.pl

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Przesyłanie zgłoszeń i abstraktów do 15 września 2022 r. email: r.bodarski@chat.edu.pl
Rada Programowa konferencji decyduje o kwalifikacji referatów.
Uczestnicy zostaną poinformowani o kwalifikacji do dnia 20 września 2022 r.

Społeczne wymiary życia człowieka