prof. dr hab. Tadeusz J. Zieliński

Kierownik Katedry
Jednostka: Katedra Prawa Oświatowego i Polityki Społecznej
E-mail: t.zielinski@chat.edu.pl

Tadeusz J. Zieliński (ur. 1966) – profesor zwyczajny, prorektor ChAT ds. studenckich i dydaktycznych, profesor nauk teologicznych, doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Oświatowego i Polityki Społecznej Wydziału Pedagogicznego ChAT oraz pracownik Katedry Prawa Wyznaniowego i Kanonicznego Wydziału Teologicznego ChAT. Był dziekanem obu tych wydziałów. W latach 2008–2016 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego. Radca prawny.

Wybrane publikacje:

Państwowy Kościół Anglii. Studium prawa wyznaniowego, Wydawnictwo Naukowe ChAT, Warszawa 2016.
Prawo małżeńskie Kościołów chrześcijańskich w Polsce a forma wyznaniowa zawarcia małżeństwa cywilnego (redakcja naukowa wspólnie z Michałem Hucałem), Wydawnictwo Naukowe ChAT, Warszawa 2016.
Ustawa o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Polsce. Komentarz (współautor: Andrzej Czohara), WoltersKluwerBusiness, Warszawa 2012.
Obecność religii w publicznym systemie oświaty w aspekcie prawnym (redaktor naukowy), Wydawnictwo Naukowe ChAT, Warszawa 2012.
Prawo i Religia tom 2 (redaktor naukowy), Warszawa 2011.
Władze Polski Ludowej a mniejszościowe związki wyznaniowe (redaktor naukowy), Warszawa-Katowice 2010.
Pro bono Reipublicae. Księga jubileuszowa Profesora Michała Pietrzaka (redakcja naukowa wspólnie z Pawłem Boreckim i Andrzejem Czoharą), LexisNexis, Warszawa 2009.
Bezstronność religijna, światopoglądowa i filozoficzna władz Rzeczypospolitej Polskiej (redaktor naukowy), Wydawnictwo ChAT, Warszawa 2009.
Państwo wobec religii w szkole publicznej według orzecznictwa Sądu Najwyższego USA, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2008.
– Prawo i Religia tom 1 (redaktor naukowy), Warszawa 2007.
Roger Williams. Twórca nowoczesnych stosunków państwo-kościół, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 1997.

Publikacje w wydawnictwach ciągłych, m. in. w: „Czasopismo Prawno-Historyczne”, „Państwo i Prawo”, „Przegląd Powszechny”, „Przegląd Prawa Publicznego”, „Przegląd Prawa Wyznaniowego”, „Przegląd Sejmowy”, „Rocznik Teologiczny”, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”, „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”, „Studia Oecumenica”, „Studia Politologiczne”, „Studia z Prawa Wyznaniowego”, „Studia z Teorii Wychowania”, „Więź”, „Zeszyty Prawnicze UKSW”.