Wydział Nauk Społecznych, Katedra Pedagogiki Dorosłych i Socjologii Edukacji, Pracownia Andragogiki zapraszają na konferencję międzynarodową: GLOBALIZACJA – KONFLIKT – KRYZYS. Reminiscencje społeczne.
9 listopada 2023 r, godz. 10.30, forma hybrydowa (Aula, Zoom)
Proces globalizacji jest przedstawiany i oceniany w szerokiej perspektywie. Z jednej strony bowiem efekty procesu globalizacji uwidaczniają się w redukcji poziomu ubóstwa, umożliwiają szybszy rozwój gospodarczy, podnoszą średnią długość życia, sprzyjają otwarciu granic, demokratyzacji społeczeństw, rozwojowi nauki i innowacyjności, z drugiej jednak strony, pociągają za sobą niezrównoważony rozwój. Nie wszyscy ludzie są beneficjentami wzrostu poziomu życia; ponadnarodowe korporacje przejmują władzę, tradycyjne kultury i ich języki czy wyznania stają się niekonkurencyjne i często zanikają, drenaż pracowników pozostawia niektóre obszary jałowymi a bezrobocie w wielu sektorach rośnie. Liczba wykluczonych ekonomicznie, społecznie czy po prostu zagubionych w tym sfragmentowanym i nieprzewidywalnym świecie zdaje się narastać. Po raz pierwszy w historii przyszłość jest enigmą, co zasadniczo utrudnia artykulację wskazań pedagogicznych.
Konflikt staje się immanentną charakterystyką współczesnego post-postmodernistycznego świata. Słowo „kryzys” jest odmieniane na wszelkie sposoby. Mamy kryzys ekologiczny, zagrożenia nuklearnego, kryzys władzy, rodziny, religijności, państwa, tradycyjnych wartości, instytucji, zdrowotny, i trudniej jest wskazać obszary kryzysem niedotknięte, niż od niego wolne. Jednocześnie jednak narasta zasadne przekonanie o podmiotowości i sile sprawczej człowieka, generującej szanse zrównoważonego rozwoju. Konferencja podejmuje problematykę społeczną w tym głównie socjologiczną i pedagogiczną, starając się uwzględnić perspektywę wskazanych powyżej kategorii problemowych.