Konferencja w Turcji podsumowująca projekt TORAL z udziałem profesorów z ChAT

Dobiega końca realizowany od grudnia 2019 r. międzynarodowy projekt TORAL (Training on Religion as a Lever Towards Mental and Physical Health). Jest on częścią finansowanego przez Unię Europejską programu Erasmus+. Obok naszej Akademii uczestniczą w nim uczelnie z Turcji i Grecji oraz podmioty z Bułgarii i Belgii. Celem projektu było przeprowadzenie działań służących wypracowaniu materiałów edukacyjnych wspomagających aktywność liderów społecznych (nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych, duszpasterzy, terapeutów itd.), oferujących opiekę osobom w instytucjach oświatowych, medycznych, opiekuńczych, penitencjarnych itd. w całym ich zróżnicowaniu religijnym i światopoglądowym. Szczególną uwagę w opracowanych przez specjalistów TORAL pomocach dydaktycznych zwrócono na potrzeby wyznawców chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego oraz islamu. Wśród przygotowanych materiałów znalazły się m.in. przewodnik po różnych aspektach relacji między religią lub duchowością a zdrowiem, zarówno fizycznym jak i psychicznym, zbiór materiałów źródłowych i poglądowych, platforma edukacyjna oraz aplikacja mobilna. Wiosną 2022 r. przeprowadzono program pilotażowy będący praktycznym zastosowaniem rozwiązań wypracowanych w projekcie i leżących u jego podstaw założeń.

Finalizacja Projektu TORAL nastąpi 15 czerwca 2022 r. Podsumowaniu jego efektów służyła zorganizowana w dniach 6–7 bm. międzynarodowa konferencja na Uniwersytecie Erciyes w Kayseri (środkowa Turcja). Nasza uczelnię podczas spotkania reprezentowali prof. dr hab. Tadeusz J. Zieliński i dr hab. Stefan T. Kwiatkowski prof. ChAT. W szczególności wygłosili oni referaty dotyczące wkładu i dokonań uczestników projektu z Warszawy. Polski zespół TORAL liczy cztery osoby: obok wymienionych uczestników wydarzenia w Kayseri są to prof. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta (kierownik projektu) i dr hab. Jerzy Sojka prof. ChAT.