Ułatwienia dostępu

Doktoranci

Wydział Nauk Społecznych posiada kategorię naukową B+, posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie pedagogika. Tryb uzyskania doktoratu w dyscyplinie pedagogika jest stacjonarny: w czteroletniej Szkole Doktorskiej ChAT https://chat.edu.pl/szkola-doktorska-chat/. Istnieje także możliwość uzyskania stopnia doktora w trybie eksternistycznym. Postępowania prowadzone są zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 30 sierpnia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.).

Zgodnie z par. 47 ust. 1 Statutu ChAT Rada Wydziału jest organem w rozumieniu art. 28 ust. 4 ustawy właściwym do postępowania w przedmiocie nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie lub dyscyplinach wskazanych w uchwale Senatu.

Osoba ubiegająca się o stopień doktora w trybie eksternistycznym przed wszczęciem postępowania składa wniosek o wyznaczenie promotora lub promotorów.

Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wszczyna się na wniosek osoby spełniającej wymagania określone w art. 186 ust. 1 pkt 1–3 albo ust. 2. Do wniosku dołącza się rozprawę doktorską wraz z pozytywną opinią promotora lub promotorów.

Kandydat do uzyskania stopnia doktora w tym trybie musi spełnić przy tym m.in. następujące wymagania:
efekty uczenia się w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego są potwierdzone certyfikatem lub dyplomem ukończenia studiów, poświadczającymi znajomość tego języka na poziomie biegłości językowej co najmniej B2; warunkiem wszczęcia postępowania jest opublikowanie tekstu naukowego w czasopiśmie lub recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji ujętych w wykazie MNiSW z dnia 31 lipca 2019 r., albo recenzowanej monografii naukowej wydanej w wydawnictwie ujętym w wykazie z dnia 18 stycznia 2019 r.
Szczegóły postępowania reguluje ponadto regulamin postępowania w sprawie nadawania stopni naukowych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przyjęty uchwałą Senatu ChAT z dnia z dnia 19 września 2019 r.

 

Szkoła Doktorska ChAT oferuje możliwość poszerzenia kompetencji badawczych poprzez czteroletnie kształcenie ogólnych kompetencji naukowych oraz indywidualny tutoring z promotorem. Szkoła Doktorska ChAT kształci w dyscyplinach pedagogika oraz teologia.

Wziąć udział w rekrutacji mogą osoby z minimum tytułem zawodowym magistra. Każdego roku system rekrutacji (irk.chat.edu.pl) dla Szkoły Doktorskiej otwiera się wiosną (zazwyczaj w maju) i zamyka jesienią (we wrześniu), kiedy to również prowadzone są rozmowy rekrutacyjne. Szkoła doktorska oferuje nowoczesny program, możliwości rozwoju naukowego w wybranej dyscyplinie nauki oraz pracę nad koncepcją rozprawy doktorskiej pod kierunkiem doświadczonych promotorów.

Oprócz kształcenia w szkole doktorskiej istnieje możliwość eksternistycznej obrony doktoratu. Ta ścieżka jest także powiązana ze ścisłą współpracą z przyszłym promotorem rozprawy.

Postępowania doktorskie osób odbywających kształcenie w Szkole Doktorskiej prowadzone są zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 30 sierpnia 2018 r. (Dz.U. 2018 por. 1668) oraz art. 35 pkt 2 ustawy z dnia 14 maja 2020 r .o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 875 tj.).

W terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej na wniosek doktoranta wyznacza się promotora lub promotorów.

Kandydat do stopnia doktora będący uczestnikiem kształcenia w Szkole Doktorskiej musi w szczególności spełnić wymagania określone w art. 186 ust. 1 pkt 1–3 albo ust. 2.

W szczególności:
efekty uczenia się w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego są potwierdzone certyfikatem lub dyplomem ukończenia studiów, poświadczającymi znajomość tego języka na poziomie biegłości językowej co najmniej B2;
warunkiem wszczęcia postępowania jest opublikowanie tekstu naukowego w czasopiśmie lub recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji ujętych w wykazie MNiSW z dnia 20 grudnia 2019 r., albo recenzowanej monografii naukowej wydanej w wydawnictwie ujętym w wykazie z dnia 18 stycznia 2019 r., a na podstawie przepisów przejściowych (Dz.U. 2018 poz. 1669) w postępowaniach wszczętych do dnia 31 grudnia 2021 r. także opublikowanie przed dniem 1.01.2019 tekstu naukowego w czasopiśmie z wcześniejszego wykazu MNiSW z dnia 25 stycznia 2017 r. umieszczonych w części A, C, a w części B z minimalną liczbą 10 pkt., zaś w przypadku recenzowanych materiałów z międzynarodowych konferencji w tych, które znalazły się w wykazie z dnia 31 lipca 2019 r. lub recenzowanej monografii naukowej wydanej w wydawnictwie ujętych w wykazie z dnia 18 stycznia 2019 r.
Szczegóły postępowania reguluje regulamin postępowania w sprawie nadawania stopni naukowych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz regulamin Szkoły Doktorskiej ChAT przyjęte uchwałami Senatu ChAT z dnia z dnia 19 września 2019 r.

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram