Organizacja i zarządzanie oświatą – studia podyplomowe

Studia podyplomowe (2-semestralne) posiadają charakter kwalifikacyjny w zakresie organizacji i zarządzania oświatą. Podstawa prawna kształcenia: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2023 poz. 2102) oraz Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2023 poz. 2003). Studia adresowane są do osób posiadających tytuł licencjata lub magistra. Ukończenie kształcenia z zakresu Organizacji i Zarządzania Oświatą pozwala na otrzymanie uprawnień jakie powinna posiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze we wszystkich typach szkół i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych, czy organach nadzorujących działalność oświatową. Program kształcenia obejmuje wiedzę dotyczącą polityki oświatowej państwa, zawiera także elementy znajomości systemów oświatowych zjednoczonej Europy. Problematyka zajęć dotycząca podstaw organizacji i zarządzania, prawa oświatowego, socjologii edukacji, a także ekonomiki kształcenia pozwala, w bardzo  praktyczny sposób, zaznajomić się funkcjonowaniem szkoły i innych palcówek systemu oświaty. Zdobywana w czasie wykładów, ćwiczeń i warsztatów wiedza dotycząca: planowania pracy placówek, prowadzenia nadzoru pedagogicznego, zasad archiwizowania dokumentów szkolnych, zastosowania systemów informatycznych w zarządzaniu oświatą, a także gospodarowania sprzętem i materiałami, umożliwia uczestnikom studiów poznać spektrum problematyki funkcjonowania nowoczesnej szkoły w XXI wieku.

Studia realizowane w formule hybrydowej  (zajęcia w wybrane soboty oraz kształcenie kształcenie na platformie Teams).

W ramach zajęć ponadto słuchacze mogą zapisać się na dodatkowe, bezpłatne szkolenie z zakresu psychologicznych uwarunkowań efektywności pracy. Warunkiem ukończenia studiów i otrzymania świadectwa jest zaliczenie przedmiotów przewidzianych w programie oraz egzaminu końcowego bez konieczności przygotowywania pracy dyplomowej.

Uzyskane kwalifikacje umożliwiają pełnienie funkcji dyrektora lub innej funkcji kierowniczej w oświacie w myśl rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r.  (Dz.U. 2019 poz. 1575) w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowisko dyrektora oraz inne stanowiska kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce.