Stypendia

Student Wydziału Nauk Społecznych może ubiegać się o pomoc materialną w formie:

• stypendium socjalnego;
  • stypendium dla osób z niepełnosprawnościami;
  • zapomogi;
  • stypendium rektora;
  • stypendium finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego;
  • stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie finansowane przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.

Wnioski stypendialne dostępne są na stronie internetowej Wydziału oraz w Dziekanacie WNS.

Stypendium socjalne

Stypendium socjalne ma prawo otrzymać student studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, który nie przekroczył określonego progu dochodowego. Dochód rodziny studenta ustala się na podstawie zaświadczeń i oświadczeń dołączonych do wniosku. Dochód ten jest ustalany na postawie dochodu z roku bazowego (rok kalendarzowy poprzedzający rok akademicki, w którym student składa wniosek o stypendium), z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu (w rozumieniu Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych).

Stypendium socjalne przyznawane jest na rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy.

Stypendium Rektora

Stypendium Rektora może otrzymać student, który uzyskał za rok studiów poprzedzający rok przyznania stypendium wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Aby ubiegać się o stypendium trzeba mieć zaliczony pełny rok studiów.

Stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami

Stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu. Stypendium jest przyznawane tylko na okres ważności orzeczenia (jednak nie dłużej niż na jeden rok akademicki). Do wniosku, o przyznanie stypendium student powinien dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem.

W sprawie stypendium specjalnego informacji udziela Kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami .

Zapomoga

Zapomoga może być przyznana na wniosek studenta, który znalazł się  przejściowo w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej np. klęskami żywiołowymi (np. pożar, powódź, susza), śmiercią  lub ciężką chorobą członka najbliższej rodziny studenta, urodzeniem dziecka przez studentkę, lub narodzinami dziecka, którego ojcem jest student.