W związku z ogłoszeniem ustawy z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej zmianie uległy zasady przyjmowania cudzoziemców na studia.
Informacje dotyczą trwającej rekrutacji na studia na najbliższy rok akademicki 2025/2026
Określone w ustawie zmiany dotyczące rekrutacji na studia jednolite magisterskie, pierwszego oraz drugiego stopnia wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2025 roku.
Kandydaci cudzoziemcy dokonujący zapisu na studia po tym terminie będą zobowiązani do dostarczenia dodatkowych dokumentów zgodnie z poniżej zamieszczonymi informacjami.
Uwaga: Zmiany dotyczą konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów, a także ich rodzaju, które są ściśle związane z sytuacją:
– istotne jest obywatelstwo,
– kraj uzyskania wykształcenia.
Zmiany w zasadach przyjmowania na studia dotyczą kandydatów nieposiadających obywatelstwa polskiego, którzy nie są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii oraz:
- Studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich: ukończyli szkołę średnią za granicą i posiadają świadectwo uzyskane poza Polską, Unią Europejską, państwami należącymi do OECD i EFTA, Ukrainą, Chinami (dot. wyłącznie świadectwa Gaozhong);
- Studiów drugiego stopnia: ukończyli studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie za granicą i posiadają dyplom ukończenia studiów wydany przez uczelnię poza Polską, Unią Europejską, państwami należącymi do OECD i EFTA, Chinami (dyplom xuesi) i Ukrainą.
Wszystkie wskazane poniżej dodatkowe dokumenty wymagane są na etapie składania dokumentów w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.
Dokumenty wymagane w procesie rekrutacji na studia:
Dotyczy obywateli Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii
- Wykształcenie uzyskane w Polsce: nie są wymagane dodatkowe dokumenty wynikające ze zmian przepisów
- Świadectwo lub dyplom ukończenia studiów wydane w krajach UE, OECD, EFTA, Ukrainie lub Chinach (dot. wyłącznie świadectwa Gaozhong) Matura IB i EB: nie są wymagane dodatkowe dokumenty wynikające ze zmian przepisów.
- Dyplom ukończenia studiów wydany w innych krajach niż UE, OECD, EFTA, Ukraina, poddany nostryfikacji: nie są wymagane dodatkowe dokumenty wynikające ze zmian przepisów.
- Świadectwo wydane w innych krajach niż wyżej wskazane: wymagane zaświadczenie o znajomości języka studiów na poziomie min. B2 (zgodne z listą z rozporządzenia MNiSW**)
- Dyplom ukończenia studiów wydany w innych krajach niż wyżej wskazane, niepoddany nostryfikacji: Dla studiów I stopnia i jednolitych magisterskich: wymagane potwierdzenie, że świadectwo uprawnia do podjęcia studiów: informacja wydana do tego świadectwa przez dyrektora NAWA lub decyzja kuratora oświaty o uznaniu świadectwa wydana na podstawie dotychczasowych przepisów. Dla studiów II stopnia: wymagane potwierdzenie, że dyplom ukończenia studiów uprawnia do podjęcia studiów II stopnia: informacja wydana do tego dyplomu przez dyrektora NAWA.
Obywatele innych państw
- Wykształcenie uzyskane w Polsce – nie są wymagane dodatkowe dokumenty wynikające ze zmian przepisów
- Świadectwo lub dyplom ukończenia studiów wydane w krajach UE, OECD, EFTA, Ukrainie lub Chinach (dot. wyłącznie świadectwa Gaozhong) Matura IB i EB: wymagane zaświadczenie o znajomości języka studiów na poziomie min. B2 (zgodne z listą z rozporządzenia MNiSW**).
- Dyplom ukończenia studiów wydany w innych krajach niż UE, OECD, EFTA, Ukraina, poddany nostryfikacji: Wymagane zaświadczenie o znajomości języka studiów na poziomie min. B2 (zgodne z listą z rozporządzenia MNiSW**).
- Świadectwo wydane w innych krajach niż wskazane w pkt.2 lit.b: wymagane zaświadczenie o znajomości języka studiów na poziomie min. B2 (zgodne z listą z rozporządzenia MNiSW**).
- Dyplom ukończenia studiów wydany w innych krajach niż wskazane pkt.2 lit. c, niepoddany nostryfikacji: wymagane zaświadczenie o znajomości języka studiów na poziomie min. B2 (zgodne z listą z rozporządzenia MNiSW) oraz:
- Dla studiów I stopnia i jednolitych magisterskich: wymagane potwierdzenie, że świadectwo uprawnia do podjęcia studiów: informacja wydana do tego świadectwa przez dyrektora NAWA lub decyzja kuratora oświaty o uznaniu świadectwa wydana na podstawie dotychczasowych przepisów.
- Dla studiów II stopnia: wymagane potwierdzenie, że dyplom ukończenia studiów uprawnia do podjęcia studiów II stopnia: informacja wydana do tego dyplomu przez dyrektora NAWA.
Uwaga:
Zmiany wprowadzone ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej dotyczą również procedur uzyskiwania wiz studenckich. Jeżeli w celu przyjazdu do Polski musisz uzyskać wizę, zapoznaj się z informacjami na stronie konsulatu, w którym planujesz się o nią ubiegać. Wydział Nauk Społecznych ChAT nie pośredniczy w procedurze wizowej osób przyjętych na studia!
**Lista dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego na poziomie min. B2 zostanie opublikowana w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po wejściu w życie ustawy oraz rozporządzenia przy wpisie na studia akceptowane będą wyłącznie wskazane w tych regulacjach dokumenty.
Od 1 lipca 2025 roku to dyrektor NAWA będzie wydawał informacje o świadectwach, dyplomach lub innych dokumentach potwierdzających uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia. Informacja dyrektora NAWA dotyczy konkretnego świadectwa lub dyplomu – do jej uzyskania trzeba złożyć wniosek do NAWA. Nie będą akceptowane informacje ogólne wydrukowane z ogólnodostępnego systemu KWALIFIKATOR.
W rekrutacji na studia I stopnia i jednolite magisterskie do zagranicznych świadectw szkoły średniej można będzie również dołączyć wydaną na dotychczasowych zasadach decyzję kuratora oświaty o uznaniu świadectwa zagranicznego.